Topic-icon Eπιλογη Windsurf

Καλησπερα παιδια , εχω αρχισει surf πριν το καλοκαιρι και συνεχιζω μαθηματα εως και σημερα με εξαιρεση μικρες διακοπες. Ειμαι γνωστης των στροφών τακ ποτζας και χελι τακ και θελω μεχρι τον μαρτιο να εχω παρει δικο μου εξοπλισμο . Μπορειτε να μου προτεινετε μεγεθος πανιου σανιδας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πες μας περισσότερα για το επίπεδό σου.
Πλανάρεις κανονικά?
Πόσα κιλά είσαι?
Με τι καιρό μπαίνεις 4, 5 Bf? Με φλάτ ή με κυματάκι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πλαναρω κανονικα ναι ειμαι 80 κιλα εχω μπει και με 4+bf με 5αρι πανι χωρις να αντιμετοπισω καποιο προβλημα ουτε εχω ιδιαιτερο θεμα με κυματισμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Μπορείς να αρχίσεις με μια freeride σανίδα ή freemove Από 120~130 λίτρα έτσι ώστε να εξελιχθείς εύκολα και πας μετά στην επόμενή σου σανίδα μικρότερη σε λίτρα (γύρω στα 100 λίτρα), κρατώντας όμως και την μεγάλη σου για light καιρό.
Για κεντρικό πανί μπορείς να πάρεις freeride 7~7,5 m² και μετά μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερο ή μικρότερο να να καλύψεις και άλλους καιρούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν οσον΄ αφορα την σανιδα αλλα για πανι αυτη την στιγμη εχω χρησιμοποισησει μεχρι 5,5 δεν θα ειναι υπερβολικο να παω στα 7 η οχι ?
Ευχαριστω για την απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Με τέτοιο συνδυασμό δεν θα πλανάρεις ποτέ...
Με μια σανίδα Freeride πάνω από 120 λίτρα, το 5,5 πανί είναι έξω από το sale range για το οποίο είναι σχεδιασμένη η σανίδα.
Με ένα πανί 7άρι σε τέτοια λίτρα και φιν τουλάχιστον 38 θα ευχαριστηθείς πλανάρισμα με 5 BF.
Για 4 Bf θα χρειαστείς και 7,5-8 ή και παραπάνω.
Το 5,5 είναι κατάλληλο για 100 λίτρα ας πούμε και για αέρα από 6 Bf. Ακόμα κι αν μπεις με μεγάλη σανίδα και 5,5 πανί σε φορτωμένο καιρό και πλανάρεις τελικά θα βγεις over power από σανίδα και δεν θα μπορείς να την κρατήσεις με τα πόδια σου.
Το 5,5 πανί ήταν καλό για εκμάθηση και ισορροπία, τώρα όμως αλλάζουν τα πράγματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts