Topic-icon Παλιά άλμπουρα

Παιδιά καλησπέρα,

Μετά από 17 χρόνια (δεν θέλω σχόλια - φταίω) αποφάσισα να ξανα αρχίσω το αγαπημένο μας σπορ.

Έχω αρκετά σκάφη και πανιά/άλμπουρα αλλά προφανώς είναι παλιάς τεχνολογίας.

Η ερώτηση εδώ που έχω είναι η εξής:

Τα παλιά άλμπουρα που έχω πχ. NP Carbon Kevlar 75% 460, arrows 490 60%, Gun Sails 430 60% με τα νέα πανιά δουλεύουν ή είναι για πέταμα?

Έχει κανείς σχετική εμπειρία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

μια χαρα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις αρκει να ταιριαζει το μηκος και ο τυπος(πχ constant curve, flex top κλπ). Επισης τα περισσοτερα καινουργια πανια παιρνουν sdm αλμπουρα, οποτε κανενα προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τα παλιά αλμπουρα δεν είχαν χαρακτηρισμό flex top, cc η hard top... Μόνο Imcs.... Για αυτό ρωτάω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ούτε και τα καινούργια συνήθως έχουν το χαρακτηρισμό για "curve" αλλά υπάρχουν οι πληροφορίες στα sites των εταιριών ή σε άλλους καταλόγους.
Κυρίως ας πούμε τα NeilPryde έχουν "Flex Top" και δύσκολα ταιριάζουν με πανιά εκτός NeilPryde.
Εκείνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις πρώτα τα πανιά που θα χρησιμοποιείσεις και να τα τριμάρεις με τα κατάρτια σου. Προσοχή μην έχεις κανένα σπάσιμο μετά από τόσο καιρό γιατί δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι τα κατάρτια (μήπως έχουν τίποτε ρωγμές).
Αν το πανί τριμαριστεί καλά (προφίλ και λοιπά) τότε το βόλεψες αλλιώς ή δοκίμασε άλλο πανί ή πάρε άλλο κατάρτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Το IMCS είναι ο δείκτης ακαμψίας που συνήθως στα μεγαλύτερα κατάρτια είναι μεγαλύτερος αναγκαστικά.
Εδώ η Unifiber έχει ένα πίνακα με όλους του δημοφιλείς τύπους καταρτιών που βοηθάει πολύ ως προς την καμπύλη τους:

www.unifiber.net/masts-selector

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GasCo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τα άλμπουρα είναι του 2001 και δουλεύουν ακόμα καλά με τα παλιά πανιά... Ο mast selector της unifiber δεν πάει πριν το 2010!

Σίγουρα η δοκιμή είναι αυτή που θα πίσει αλλά το θέμα είναι εάν το έχει δοκιμάσει κανείς στην πράξη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts