Topic-icon δισκοκηλη και windsurfing

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum , θέλω να ξεκινήσω winsurfing και σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω επειδή έχω θεματάκι με την μέση μου , γενικά αθλούμαι και την συντηρώ τη μέση μου δεν με ενοχλεί στην καθημερηνοτητά μου ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς όρισες φίλε στο forum!
Αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος στο φόρουμ αυτό να απαντήσω σε τέτοια ευαίσθητα θέματα, θα σου πω γενικά ότι δεν είναι λόγος αυτός για να μην αρχίσεις το windsurfing.
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν τέτοιο πρόβλημα και κάνουν χρόνια surf. Βέβαια οι πολλοί από αυτούς κάνουν παράλληλα και κατάλληλη γυμναστική για να προστατέψουν αυτό το σημείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Μάλιστα , σε ευχαριστώ ελπίζω να απαντήσει και κάποιος αλλος να παρω απόψεις !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλησπέρα Μάριε,

Αναφέρεις δισκοκήλη όμως η πληροφορία "θεματάκι με τη μέση" θεωρώ πως δεν επαρκεί για να πάρεις έγκυρες πληροφορίες σχετικά με το αν θα έχεις κάποια ενόχληση ή όχι. Επειδή το windsurfing στα αρχικά στάδια εκμάθησης περιλαμβάνει το σήκωμα του πανιού καθώς και κάμψεις της μέσης προς τα εμπρός καθώς ο αέρας τείνει να πάρει το πανί από τα χέρια του αναβάτη λόγω απειρίας στο χειρισμό, ναι, υπάρχει περίπτωση να νιώσεις κάποια ενόχληση τις πρώτες φορές. Το αν αυτή η ενόχληση και οι δυνάμεις που ασκούνται στη μέση σου επηρεάζουν/ επιδεινώνουν το πρόβλημά σου ή όχι, δε μπορεί να το απαντήσει κανείς μέσα από ένα forum.
Σε κάθε περίπτωση, το μέτρο για την καλή υγεία και συντήρηση του σώματός σου είσαι εσύ. Εάν είσαι στην Αθήνα και αποφασίσεις να ξεκινήσεις windsurfing και νιώσεις κάποια ενόχληση, έχουμε και γιατρούς που είναι στο άθλημα να κάνουν μια πιο ολοκληρωμένη αξιολόγηση / πρόγνωση της κατάστασής σου (αν έχεις κάποια μαγνητική στην οποία φαίνεται η κήλη). Αλλά και εκτός Αθηνών να είσαι, κάποιος άνθρωπος θα βρεθεί να σου πει μια εμπεριστατωμένη γνώμη πάνω σ'αυτό που θέλεις.
Η γνώμη μου είναι πως σε αυτά τα θέματα καλό είναι να συμβουλευόμαστε ειδικούς.
Καλή αρχή αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καταλαβα , θα το δοκιμάσω σιγά σιγά θα προσπαθήσω να βρω και άτομα που ξέρουν και κάποιον γιατρό να συμβουλευτο αν με πιάσει , εγώ ανέφερε αυτό στο φόρουμ γενικά αν μπορεί να κανει κάποιος που έχει πρόβλημα με τη μέση γιατί συζητήσεις που εκανα μου έλεγαν οτι είναι κουραστικό αυτό το άθλημα στην μέση (όχι από ειδικούς ) , από την Πάρο είμαι .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Αν η κήλη δεν πιέζει νεύρα... όπως στη μέση το ισχιακό νεύρο... που ο πόνος αντανακλά στο γοφό και κατεβαίνει στο πίσω μέρος του ποδιού... τότε δεν υπάρχει πρόβλημα... Ενδυνάμωση της μέσης και της ράχης σταθεροποιούν τη μέση των κοιλιακών και των ραχιαίων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts