Topic-icon δισκοκηλη και windsurfing

Κάποιες φορές που την κουράζω λόγο δουλειάς η απροσεξίας με πιάνει αυτός ο πόνος , την ξεκουράζω μετά λίγες μέρες και επανέρχεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Αν έχεις ευαισθησία στη μέση, πιθανόν να έχεις κάποιες ενοχλήσεις στα αρχικά στάδια, γιατί όπως είπα είναι πολλές οι επαναλήψεις "ξενερίσματος" του πανιού από το νερό.
Αν έχεις κάποια ενόχληση, εκτός από ενδυνάμωση κορμού, ο καλύτερος σύμβουλος είναι αφενός το σώμα σου και αφετέρου ο γιατρός σου!
Καλή δύναμη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δηλαδή αν περάσω το αρχικό στάδιο μετά δεν θα την ενοχλώ την μέση όταν κάνω ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Η απάντηση σε αυτό είναι πως η μέση "ενοχλείται" εν δυνάμει σε κάθε είδους αθλητισμό.

Αν απλοποιήσω αρκετά την απάντηση για να μπορέσω να τη δώσω μέσα από εδώ, στην αρχή την επιβαρύνεις με κάμψεις, ενώ σε μεταγενέστερα στάδια η επιβάρυνση στη μέση είναι από κραδασμούς που δέχεται η μέση την ώρα του πλαναρίσματος στο νερό. Η δεύτερη επιβάρυνση είναι "πιο κοντά" στην επιβάρυνση άλλων αθλημάτων όπως τρέξιμο, οδήγημα μηχανής, κτλ... Ακόμα και σε φουσκωτό σκάφος να μπεις με κύμα, η μέση δέχεται κραδασμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Γεια και από μένα!

Έχω άρχουσα δισκοκήλη (05) που δυστυχώς πιέζει το νεύρο και μουδιάζει όλο το πόδι. Θα καταθέσω απλώς την προσωπική εμπειρία μου, γιατί από τις απαντήσεις σου νομίζω πως αυτό νομίζω ότι θα ήθελες να μάθεις σε πρώτη φάση. Δηλαδή, αν κάποιος-α ομοιοπαθείς-ούσα μπορεί να κάνει windsurfing.

Κάνω windsurfing 5,5 χρόνια αλλά υπήρξαν δύο περίοδοι (ένα 7μηνο και ένα 3μηνο) που ήμουν σε αποχή, ενέσεις και αποκατάσταση/ενδυνάμωση. Και τις δύο φορές είχα μεγάλη ευθύνη: στην 1η περίπτωση γιατί έμαθα windsurfing μόνη και με λάθος εξοπλισμό (αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα μάθαινα windsurfing με εκπαιδευτή) και στη 2η περίπτωση γιατί είχα ενδυναμώσει τη μέση πολύ, είχε 3 χρόνια περίπου να πονέσει και έκανα πολλές υπερβολές ακριβώς επειδή ένιωθα δυνατή και δεν πονούσα (πρωί κολυμβητήριο - απόγευμα w.s. 2 ώρες ή πρωί αερόβια - απόγευμα w.s.).

Δυστυχώς το θέμα της μέσης είναι λίγο 'άπιαστο'. Σίγουρα θέλει ασκήσεις (κοιλιακούς, ραχιαίους, μακένζυ) και περπάτημα σε ευθεία, εδικά αν ο πόνος αντανακλα στο νεύρο. Από εκεί και πέρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πραγματικά μοναδική!

Επίσης, πολλά και τα παράδοξα γύρω από τη δισκοκήλη... πχ οι ίδιες ασκήσεις που συντελούν σε θεαματική βελτίωση του προβλήματος (στη δική μου περίπτωση pilates),
λίγα χρόνια μετά μπορεί να βλάπτουν. Ή για παράδειγμα είναι w.s. sessions που μπορεί λόγω στροφικών κινήσεων κορμού ή κραδασμών να σε κάνουν χειρότερα και αλλά που αποδεσμεύουν το μάγκωμα και το πόδι 'λύνεται'.

Αλλά όλα τα παραπάνω είναι πολύ υποκειμενικά και σχετικά και τόσο μα τόσο ρευστά. Σχεδόν ό,τι γράφω είναι μετέωρο γιατί το ίδιο το πρόβλημα, όπως προείπα, είναι 'άπιαστο'.

Εγώ στη θέση σου (και αν ήδη κάνεις μια στοιχειώδη ενδυνάμωση/γυμναστική) θα έκανα την αρχή οπωσδήποτε με w.s. instructor και μετά από έγκριση γιατρού/φυσιοθεραπευτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καταλαβα ,ευχαριστώ για τον χρόνος σας και για τις συμβουλές , θα ξεκοινησω σιγά σιγά με κάποιον δάσκαλο και αν πονάω βοήθεια από γιατρό και ας ελπίσω να μπορώ να κάνω , σας ευχαριστώ και πάλι καλό καλοκαίρι να έχετε με αρκετό windsurfing .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts