Topic-icon Μια βοηθεια και απο εσας

Καλησπερα απο Χιο..ηθελα και εγω να ασχοληθω με το αθλημα.ειχα κανει στο εξωτερικο ενα 2ωρο μαθημα και το αθλημα με τραβηξε.ηθελα λοιπον να ρωτησω τι εξοπλισμο να αγορασω..ειμαι στα 90 κιλα αρχαριος με ορεξη και ελευθερο χρονο μα ασχοληθω...στη χιο δεν βρηκα καποιον για μαθηματα και οπως καταλαβενετε θα ασχοληθω μονος μ οσο μπορω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Γιώργο Καλησπέρα. Λίγο δύσκολη η περίπτωσή σου, καθόσον δεν υπάρχει σχολή στο νησί όπως λες και θα πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου. Επίσης τα κιλά σου αρκετά, κάτι που σημαίνει μεγάλο σανίδι πάνω από 180 λίτρα για αρχή και με κεντρική καρίνα. Φοβάμαι οτι είσαι αναγκασμένος να πάρεις ένα εκπαιδευτικό στην αρχή, αυτό που λέμε ''δασκάλα'' επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα να νοικιάσεις. Συνήθως λέμε σε όλους όσους ξεκινάνε, να πάνε σε μια σχολή να κάνουν κάποια μαθήματα και μετά να πάρουν κάποιο δικό τους εξοπλισμό, ανάλογα με της εξέλιξή τους για να αποφύγουν τα πολλά έξοδα. Επομένως εσύ, σανίδι αναγκαστικά γύρω στα 200 λίτρα με καρίνα και ΠΡΟΣΟΧΗ, φαρδύ 85~90 εκ. πλάτος και όχι κάποια στενόμακρα 370Χ64, 30 χρόνων που κάποιοι πουλάνε για αρχάριους! Τα ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί με τέτοια έμαθα την 10ετία τού '80. Το θέμα πλάτους είναι πολύ σημαντικό για την ευστάθεια στην αρχή και το πλανάρισμα στην συνέχεια. Για πανί, ένα 5,0~6,0 νομίζω οτι θα είναι εντάξει σε ανέμους μέχρι 3 μποφόρ και πάντα σε onshore κατάσταση, δηλ.με θαλασσινό αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.ειναι κατατοπιστικες..σε περιπτωση γρηγορης εξελιξης πεφτουμε σε λιτρα σωστα?και αν ναι σε αυτα τα κιλα με μθα καλη εξελιξη minimum liters που μπορει να παμε παντα σε αυτα τα κιλα η και 10 κιλα λιγοτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Έχω δει άτομο 100 κιλών να κάνει με 100 λίτρα σανίδι, φυσικά με πολύ αέρα και 5άρι πανί. Φίλος μου που κάνουμε μαζί, είναι 93 κιλά και κάνει με 120 λίτρα και 5άρι πανί και αυτός στα 5 και πλέον μποφόρ. Κάνει waterstart (εκκίνηση απ' το νερό), αλλά άμα χρειαστεί, μπορεί να σηκώσει και το πανί απ'το νερό με το σχοινάκι (uphaull). Φυσικά πριν απ'όλα αυτά, προηγήθηκε εκπαίδευση με μεγάλο σανίδι 210λτ με 6άρι πανί στα 3bf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ωραια.πολυ καλο. Μου ακουγετε..επισης ηθελα να ρωτησω που μπορω να αγορασω εξοπλισμο για σανιδα πανι κ ολα τα παρεμφεροι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Γιώργο Καλημέρα και πάλι. Μήπως θα ήταν καλύτερα και πιο άμεσο να συνεχίσουμε την κουβέντα μας στο fb, στο messenger; Εδώ, αργώ να σε δω. Στείλε μου μνμ στο προφιλ ''Ντίνος Γκασπάρ''. Αν και το fb το έχω ''κλειστό'' χωρίς αίτημα φιλίας, θα σε δω στο messenger.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george98

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts