Topic-icon "Κατέβασμα" σε λίτρα / Βάρος : 105kg

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν ένα "κατέβασμα" σε λίτρα - από τα 175ltr σανίδα στα 110 λίτρα - είναι φυσιολογικό ή θα μου βγάλει τον αδόξαστο !

Είμαι 105 kg σε βάρος / κι έχω μάθει να κάνω water start.

Εάν όχι, στα πόσα λίτρα σανίδα θα μου προτείνατε να πάω ;

Ευχαριστώ
Χρήστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Κατέβασμα σε τέτοια λίτρα από τόσο ψηλά σημαίνει ότι έχεις αποφασίσει πλέον να κάνεις κανονικά windsurfing, πλανάρισμα δηλαδή σε καιρό πάνω από 5 Bf. και με πανιά γύρω στα 5 m2.
Θα παιδευτείς ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεσαι.
Αν θέλεις να πας πιο ομαλά και να κάνεις πλανάρισμα σε νορμάλ καιρούς, 4~5 Bf τότε πρέπει να κατέβεις σε μια free ride 125~135 lt με κεντρικό πανί γύρω στα 7.5 m2.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Xrhstaras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Προσθέτοντας στα 105kg τα δικά σου, τα άλλα 10kg που είναι το rig είσαι Minimum στα 115-120kg.
Λέγοντας πως κάνεις με 175lt (δασκάλα), άσχετα με το αν κάνεις waterstart η όχι, πιστεύω πως δεν μπορείς να πας στα 110lt σανίδι.
Όπως σου λέει και ο παραπάνω φίλος με ένα freeride (φαρδύ μοντέλο) στα 135lt θα είσαι κομπλέ, αλλά θα σου πρότεινα και ένα πέρασμα στα 150lt για 2-3 sessions.

Μην ξεχνάς το fast tack και τις μπότζες που θα πρέπει να κάνεις εξωφρενικά γρήγορα και σωστά τεχνικά για να μην βουλιάξεις με το 110lt. Δεν είναι μόνο το waterstart.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Xrhstaras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts