Topic-icon Αγορά σανίδας

Καλημέρα παιδιά,

Μετά απο πολύ προσπάθεια κατάφερα να αποκτήσω το δικό μου εξοπλισμό windsurf. Έχω όμως πρόβλημα με τη σανίδα την οποία μου έδωσε ένας φίλος. Έιναι ένα παλίο Bic Presto (slalom) board στα 128 λίτρα. Εγώ είμαι 78 κιλά.

Δυστυχώς δεν μπορώ ούτε να σταθώ και με δεδομένο οτι δεν μπορώ να κάνω water/beach start, στην ουσία απλά κάνω βουτιές πάνω απο την σανίδα. :P

Για να μου φύγει η κάψα, νοίκιασα απο μια σχολή ένα σανίδι στα 130lt αλλά πιο κοντό και φαρδύ σε σχέση με το δικό μου και τα πήγα μια χαρά.

Το ερώτημα είναι τι σανίδα να ψάξω γιατί απο ότι καταλαβαίνω το χάνω στην κατηγορία της σανίδας και όχι στα απόλυτα λίτρα.

Όποια βοήθεια θα είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ,
Μιχάλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Από αυτά που γράφεις, μπορεί να σου προτείνει κάποιος να πάρεις μία σανίδα στα 140-160ltr και με πλάτος >70εκ. με την οποία θα κάνεις σχετικά άνετα και θα προοδεύσεις. Πιθανώς να σου κάνει και κάποια με λιγότερα λίτρα, όπως το 130 που ανέφερες, λόγω των 78 κιλών. Αν βρεις σε αυτά τα λίτρα κάτι έως 6-7 ετών λογικά θα έχει και το φάρδος που βοηθάει στην ευκολότερη ισορροπία.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mike1821

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Απο οτι λεει και ο φιλος υπολογισε το πλατος να ειναι γυρω στα 75 εκ. Οι freeride σανιδες ειναι πιο ευκολες για να μαθεις. Εγω προτεινω 130-145 λιτρα επειδη αν πας σε πιο πολλα λιτρα δεν θα θες να την κρατησεις την σανιδα στο μελλον οταν μαθεις καλυτερα.Οσο πιο ευκολη ειναι η σανιδα τοσο πιο γρηγορα θα μαθεις και τοσο πιο πολυ θα σου αρεσει.Επισης εχει σημασια και το πανι,τι εχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πανί που αγόρασα είναι 4.5 τμ, ίσως λίγο μικρότερο απο οτι θα μπορούσα να πάρω, αλλά το φοβήθηκα στην αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Παρακαλώ τίποτα.αν σου αρέσει πάντως κ θες να εξελιχθείς μπορείς στην αρχή κ με αυτό το πανί να μάθεις ποτζες τακ κτλ.δεν ξέρω κ το επίπεδο σου.στην συνεχεια αν θες να μάθεις δέστρες κ γάντζο θα θέλεις μάλλον την σανίδα που είπαμε κ ίσως 5.5 πανί για να σου μείνει κιόλας.μπορεις να πάρεις κ μεγαλύτερο στο μέλλον αν μάθεις.υπολογισε για να πλαναρεις με το 5.5 πανί και 130 λίτρα θες 4 μποφόρ γεματα το λιγότερο.15 knots περιπου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts