Topic-icon πληροφοριες για αγορα windsurf

Καλησπερα, ειμαι σχετικα νεος στο αθλημα και θελω να αγοράσω κάποιο καταλληλο windsurf οποτε εχω μερικές απορίες:

Καταρχιν, πόσα λίτρα πρεπει να είναι το σερφ??? (εγω είμαι 75 κιλα)
Τι κατηγορία σερφ πρέπει να πάρω (θέλω να πιανει μεγάλες ταχύτητες και να μην είναι πολυ πλατύ αλλα δεν είμαι σιγουρος αν το speedsurf θα ειναι ευκολο στον χειρισμο αν και φανταζομαι μπορω να το συνηθισω)

Τέλος, επειδη ότι διαβασα για πανια ματσες και αλμπουρα με μπερδεψαν, τι πρεπει να ξερω σχετικα με αυτά

Φυσικα αν ξερετε καποιο σερφ που να πουλιεται με τα χαρακτηριστικα που νομιζετε οτι μου ταιριαζουν πειτε μου :)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς όρισες φίλε στο σπορ!
Επειδή αυτά που ρωτάς δεν απαντιούνται με λίγες λέξεις, θα ήταν καλό να ξέρουμε το επίπεδό σου. Αν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια μαθήματα ή βρίσκεσαι ήδη στην εξέλιξη.

Σίγουρα η πρώτη σου σανίδα θα πρέπει αν είναι μεγάλη και εύκολη, (free ride) περί τα 160 Lt.

Επίσης στις αγγελίες του site που μιλάμε υπάρχουν σχετικές αγγελίες για μεταχειρισμένα, που είναι μια καλή λύση για την αρχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς όρισες φίλε μου και σε αυτό το site.
Να είσαι σίγουρος ότι αυτό το άθλημα θα σου χαρίσει απίστευτες συγκινήσεις!
Υπάρχουν επίσης και καταστήματα απόλυτα εξειδικευμένα που προσφέρουν πληροφορίες τεχνικές, εξοπλισμό καινούργιο και μεταχειρισμένο καθώς και μαθήματα για όλα τα επίπεδα. Ένα τέτοιο μπορείς να δεις εδώ:
www.stonero.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

φίλε Νικο , Πρώτα πρώτα πρέπει να απαντηθούν ερωτήματα .... πόσες ώρες έχεις κάνει σύνολο σερφ ? σε τι ένταση ανέμου , με τι εξοπλισμό ? κάνεις στροφές ? κλπ.

Απαντήσεις τέτοιου τύπου μπορείς να βρεις στο www.active-sport.gr , στις πληροφορίες / Επίπεδα εκπαίδευσης , ώστε να μου δώσεις που ακριβής απαντήσεις ...

Φιλικά

Active Sport school windsurfing

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Σορρυ που δεν απαντησα αμεσως αλλα τωρα ξαναμπηκα στην σελιδα και ειδα τα ποστ

Πριν φαινεται δεν ημουν ξεκαθαρος λαθος μου σορρυ παλι :)

Είχε ο πατερας μου ενα σερφ 200lt πανι 5m2 και εκανα σερφ 2 καλοκαιρια επι 3 μηνες(ανεμοι μεχρι 4-5 μποφορ).
Ξερω κανονικοτατα να κανω στροφες, να "κοβω βολτες" κτλ αλλα εμαθα μονος μου, δεν ξερω ουτε ορολογια ουτε τιποτα και τωρα που αρχισα να τα ψαχνω μου επεσαν ολα μαζι πολυ δυσκολα.

Ως τωρα οσο το εψαξα βρηκα τις κατηγοριες:

freeride -> κλασσικο για αρχαριους
freerace -> προετοιμασια για speed
freewave -> προετοιμασια για wave
freestyle -> κολπα
speed -> ταχυτητα
slalom -> αγωνιστικα(ελιγμοι και μετρια ταχυτητα)
formula -> ταχυτητα με πολυ χαμηλους ανεμους

Καταρχιν μπορειτε να μου πειτε αν κανω καποιο λαθος ή αν μου λειπει κατι??
(θελω να κανω ενα σχεδιαγραμμα στο κεφαλι μου για να δω σε τι κατηγορια θελω να παω μετα θα χρειαστω παλι λιγη βοηθεια)

Επίσης για 70 κιλα που ειμαι το σερφ πρεπει να είναι 100-120lt σωστα?

Και ευχαριστω για την βοηθεια :)

Edit: Δεν εχω κανει ποτε μου με δεστρες στα ποδια ή με γαντζο (το σερφ ειναι παλιο)οπως βλεπω στα καινουρια λετε να έχει μεγαλη διαφορα στον χειρισμο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Από την στιγμή που ΔΕΝ δουλεύεις δέστρες και γαντο , χρειαζόσαστε ένα freeride σκάφος 150+ λίτρα ώστε να ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ στις ποιο πάνω τεχνικές .... Επίσης πρέπει να κάνεις waterstart , στροφή τακ αλλά και στροφή ΠΛΑΝΑΡΙΣΤΗ μποτσα ( ανέφερες οτι στροφές κάνεις ) ...

Πρέπει να μάθεις οπωσδήποτε την ορολογία με την βοήθεια (video - βιβλία - σχολές)

Οι κατηγορίες windsurf που ανέφερες είναι αυτές ( περίπου έτσι όπως τις περιέγραψες )...

Θα χρειασθείς για αρχή ένα σκάφος με 2 φινακια και 2 πανιά. στα 4bf 6.2τμ με μεγάλο φινακι , και ένα 5.4τμ με μικρότερο φιντανάκι ....

Φιλικά

Active Sport school windsurfing

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts