Topic-icon Εκμάθηση Windsurfing

Σε αυτήν την κατηγορία νέοι ή ενδιαφερόμενοι για να ξεκινήσουν Windsurfing μπορούν να ρωτάνε και να παίρνουν πληροφορίες για το πως θα ξεκινήσουν, που μπορούν να κάνουν μαθήματα και που μπορούν επίσης να βρουν εξοπλισμό! Σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Αρχικά χαιρετίζω το παρόν forum καθώς είναι το πρώτο μου post εδώ.

Θεωρώ ότι εκτός από την παροχή πληροφοριών σε σχέση με το μέρος που μπορεί να κάνει κάποιος μάθημα και που ασφαλώς είναι ιδιαίτερα χρήσιμη εξίσου σημαντικό θα ήταν και ένας οδηγός για το τι θα πρέπει να προσέχει ένας αρχάριος όταν πρόκειται να επιλέξει δάσκαλο.

Ουσιαστικά κάτι που να απαντάει στα εξής (ή και κάποια άλλα) ερωτήματα:

1. Θα πρέπει ένας εκπαιδευτής εφόσον δεν είναι απόφοιτος ΤΕΦΑΑ, να διαθέτει κάποιο πιστοποιημένο δίπλωμα δασκάλου windsurfing; Είναι παράνομο ή νόμιμο να εργάζεται κάποιος ως δάσκαλος windsurfing χωρίς αυτό;
2. Ποιες άλλες υποχρεώσεις οφείλει να πληρεί ένας δάσκαλος windsurfing ώστε να θεωρείτε νόμιμος; Οφείλει να εκδίδει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών; Μέχρι που φτάνει το όριο της ευθύνης του σε σχέση με την ασφάλεια του εκπαιδευόμενου; Τι κυρώσεις προβλέπονται από την μη τήρηση αυτών των υποχρεώσεων;
3. Ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να παρατηρήσει ένας αρχάριος σε έναν δάσκαλο προκειμένου να διαπιστώσει εάν αυτός είναι καλός ή όχι; Τι εξοπλισμό θα πρέπει να περιμένει να τον δει να διαθέτει; Πια μεθοδολογία εκμάθησης μπορεί να χαρακτηρίζει έναν καλό δάσκαλο;

Ευχαριστώ.


Πάρε από τον κάθε άνθρωπο την άποψή του, αλλά φύλαξε τη δική σου κρίση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ο εκπαιδευτής και απόφοιτος ΤΕΦΑΑ να είναι , δεν έχει την εξειδίκευση στο windsurf , γιατί εδώ και δεκαετίες το windsurf ήταν υπό ειδικότητα , και ποτέ τα ΤΕΦΦΑ δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με αυτό το άθλημα - σπορ.... Ο Ελληνας εκπαιδευτής καλό είναι να έχει οπωσδήποτε Αλλοδαπη και Ελληνική πιστοποίηση ΚΑΙ ΆΔΕΙΑ Εξασκήσεως Επαγγέλματος , διαφορετικά είναι παράνομος να εργάζεται ως δάσκαλος . ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ είναι δηλωμένος στην Εφορία , ΌΠΟΥ ΕΚΕΊ ΚΑΤΑΘΈΤΕΙ αντίγραφα του / των πτυχίων του καιτην άδεια εξασκήσεως κλπ.

Οφείλει να εκδίδει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ... Έχει 100% την ευθύνη του εκπαιδευόμενου , κατά την διάρκεια των μαθημάτων ... Ο αρχάριος σερφιστας ΠΡΕΠΕΙ να πάει σε επίσημη σχολή windsurf ( Ελληνική ή Αλοδαπη ) με πιστοποιημένους εκπαιδευτές ... οι οποίες είναι ιδιωτικές ή σε ναυτικούς ομίλους ... Ο εξοπλισμός ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ , νέας γενιάς και σχεδίασης .. Η μεθοδολογία πρέπει να είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών , με πλήρες πρόγραμμα και θεματολογία ανάλογα το κάθε επίπεδο εκμαθησης . Για παραπάνω πληροφορίες στο www.active-sport.gr .

ΣΥΜΕΩΝ ΝΑΛΜΠΑΝΤΟΓΛΟΥ Διεθνής Εκπαιδευτής Windsurf της Γερμανικής σχολής WORLD WINDSURF SCHOOLS , Προπονητής Ιστιοπλοΐας με ειδικότητα WINDSURF της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού με αδεία εξασκήσεως επαγγέλματος , για όλη την Ελληνική Επικράτεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.


Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί έχω την αίσθηση ότι από νομικής πλευράς ο απόφοιτος ΤΕΦΑΑ δικαιούται να εργάζεται ως εκπαιδευτής χωρίς να διαθέτει κάποια επιπλέον πιστοποίηση έστω και εάν δεν έχει εξειδίκευση στο windsurfing. Εφόσον φυσικά πληρεί τις λοιπές φορολογικές υποχρεώσεις που αναφέρεις.


Πάρε από τον κάθε άνθρωπο την άποψή του, αλλά φύλαξε τη δική σου κρίση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Εγώ θα ήθελα να πω, γι' αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί με το windsurfing αλλά θέλουν, ότι τα μαθήματα σε δάσκαλο ή σε σχολή δεν είναι απαραίτητα αλλά είναι καλά και σε βοηθάνε να μάθεις πιο γρήγορα. Μπορεί πάντα όποιος θέλει να μάθει μόνος του και μάλιστα σήμερα υπάρχουν πάρα πολλά βοηθητικά μέσα και πολλά εκπαιδευτικά video ελεύθερα στο ιντερνέτ!

Είμαι ένας από αυτούς που έμαθαν μόνοι τους και φυσικά μπορώ να πω ότι η βοήθεια από την παλιούς σερφίστες στην παραλίες όπου κάνουν, είναι πολύτιμη και δεδομένη! Πιστεύω και μέσω αυτού του φόρουμ, είμαστε όλοι πρόθυμοι να βοηθήσουμε τον οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συμφωνώ οτι μπορείς να μάθεις απο διάφορα βοηθήματα και φίλους σερφερς . Πρέπει όμως να έχεις στο μυαλό σου οτι οι 10 ώρες στην σχολή .. αντιστοιχούν 70 - 80 ώρες με τον δωρεάν τρόπο εκμαθήσεις . Ειναι σαν να λεμε θα μάθω μόνος μου Αγγλικά ή Γερμανικά με την μέθοδο εκμαθήσεις liguafon και δεν θα πάω φροντιστήριο .. Πόσους γνωστούς έχετε που έμαθαν με τον πρώτο τρόπο μια ξένη γλώσσα ??

Η εμπειρία μου στον εκπαιδευτικό χώρο του windsurf είναι 18 χρόνια ... Τα λάθη σε αυτοδίδακτους surfers , ανεξαρτήτους εθνικότητας είναι ΠΑΝΤΑ ΤΑ ίδια .. σαν καρμπόν ...

Με αρκετό κόσμο που μίλησα δοκίμασε και απογοητεύτηκε , γιατί δεν μπόρεσε να σηκώσει το πανί επί ώρες - με λάθος εξοπλισμό λάθος επιλογή πανιού , χωρίς ΣΩΣΙΒΙΟ ( μηδενική ασφάλεια !!!!!! ) , γιατί ήταν του φίλου του ΚΑΙ ΟΧΙ , εξοπλισμός για το ΑΡΧΑΡΙΟ επίπεδο του ( και με προβλήματα ... πόνο στην μέση του , μετά από μια αποτυχημένη ημέρα windsurf ) ή γιατί πήγε στα βαθιά νερά μέσα στην Θάλασσα και δεν μπορούσε να γυρίσει και τον έβγαλε φουσκωτό σκάφος ή κάποιος ψαράς , με συμπτώματα υποθερμίας ), δείχνουν το μεγάλο πρόβλημα νοοτροπίας που επικρατή γενικότερα στην κοινωνία μας ...

Θέλω να ασχοληθώ με μια πολεμική τέχνη ???? Θα με μάθει ο φίλος μου ή θα πάω σε μια σχολή να μου την διδάξει ???

Η σχολή θα σε γλυτώσει από τυχόν τραυματισμούς , ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΔΑΞΕΙ την ασφάλεια γύρω από το σπορ και πάνω απο ολα θα έχεις έναν ΥΠΕΥΘΥΝΟ εκπαιδευτή ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΗ την οποιαδήποτε απορία σου αμέσως .........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.249 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts