Topic-icon Συντήρηση Εξοπλισμού

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει λογική στο ξέπλυμα του εξοπλισμού μετά απο 2 εβδομάδες που έχει βγεί απ τη θάλασσα και θα ξαναχρησιμοποιηθεί πάλι σε 2-3 εβδομάδες ή 1 μήνα αργότερα?

Βλέποντας τον εξοπλισμό μου (που συνήθως δεν τον ξεπλένω μετά απο κάθε χρήση) βλέπω ότι τα μεταλλικά μέρη (ακρόματσο,extension) εμφανίζουν ίχνη σκουριάς.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει λόγος να τα ξεπλένω μετά απο λίγο καιρό (λόγω χρόνου) ή ζημιά έχει ήδη γίνει.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Νομίζω ότι ο λόγος που πλένεις τον εξοπλισμό είναι για να αφαιρέσεις το αλάτι από πάνω του, οπότε όποτε και να το κάνεις κέρδος έχεις έστω και μικρό. Γλιτώνεις λίγη διάβρωση και σκουριά, από αυτόν τον παράγοντα.

Όμως πιο σημαντικό από όλα είναι το στέγνωμα του εξοπλισμού μετά την χρήση για να μην σαπίζει. Ειδικά για τα πανιά που είναι και τα πιο ευαίσθητα σε χρόνο ζωής, το να παραμένουν μουσκεμένα μέσα στις θήκες τα κάνει και σαπίζουν πιο γρήγορα και σκίζονται ή κόβονται τα ράματά τους.

Εφόσον λοιπόν μπορείς στεγνώσεις τον εξοπλισμό μετά το πλύσιμο, όποτε και να το κάνεις, καλό κάνει κακό δεν κάνει! Το κάνω κι εγώ συχνά καθώς λόγω έλλειψης χρόνου τα πετάω μέσα στο βαν... και σαπίζουν εκεί μέσα για μέρες. κάποια στιγμή όταν βρίσκω χρόνο τα βγάζω για πλύσιμο αλλά μετά κανονικό στέγνωμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ok !
Δεν έδινα καθόλου βάση στο στέγνωμα παρά μόνο στο ξέπλυμα.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συμπληρωματικά να πω ότι καλό είναι να στεγνώνουν μακριά από τον ήλιο διότι πρόκαλει φθορές και στο monofilm και στις ραφές...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts