Topic-icon Εκμάθηση Windsurfing

ο απόφοιτος ΤΕΦΑΑ έχει το δικαίωμα να διδάξει windsurf , συν άλλα 15 αθλήματα που διδάχθηκε μέσα σε 4 χρόνια ... Από την εμπειρία μου δεν έτυχε να βρω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ εκπαιδευτή ΤΕΦΑΑ που να έχει την ολοκληρωμένη κατάρτιση πάνω στο windurf . Το windsurf , είναι ιστιοπλοΐα είναι θάλασσα είναι ΤΕΧΝΗ ..... δεν είναι ποδόσφαιρο , μπάσκετ , βόλεϊ .... ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν θέλω να υποβιβάσω κανένα άθλημα και σπορ ... ΚΑΤΑΘΕΤΟ απλά την 34 χρόνων εμπειρία μου στον χώρο της ιστιοσανίδας . Αναλογιστείτε γιατί έναν ΝΙΚΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ ασχολήθηκε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ και μόνο με το windsurf , απο νεαρή ηλικία .....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συμφωνώ απόλυτα με τον active123 όσον αφορά τη συμβολή του ΚΑΛΟΥ εκπαιδευτή (και) στην αποφυγή τραυματισμών. Απέκτησα δισκοκήλη από κακή στάση σώματος στο σήκωμα του πανιού και αναθεματίζω την ώρα και τη στιγμή που στα πρώτα βήματα δεν είχα προνοητικότητα ούτε εκπαιδευτή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Εγώ πραγματικά προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να διδάξω τον γιό μου. Και μάλιστα με τον κατάλληλο εξοπλισμό. Νόμιζα ότι κάτι έκανα μέχρι που ανακάλυψα ότι είχα αποτύχει παταγωδώς αφού Ο εκπαιδευτής του έμαθε σε δύο μαθήματα όσα δεν κατάφερα να του μάθω εγώ σε δύο χρόνια. Με εμένα στην μισή ώρα βαριότανε και ήθελε να βγει ενώ με τον εκπαιδευτή έκανε ένα δίωρο χωρίς να διαμαρτυρηθεί καθόλου. Και υποτίθεται ότι έχω και εμπειρία εκμάθησης αφού έχω δουλέψει ως καθηγητής αρκετά χρόνια.

Θεωρώ πολύ σημαντική παράμετρο το να ξεκινάει κάποιος με καλό εκπαιδευτή. Καλύτερα να στραβώσει λίγο ο φίλος μας που αρνηθήκαμε να του δείξουμε πάνω στον δικό μας εξοπλισμό παρά να το παρατήσει πριν καλά-καλά το ξεκινήσει θεωρώντας εσφαλμένα ότι δεν το έχει.


Πάρε από τον κάθε άνθρωπο την άποψή του, αλλά φύλαξε τη δική σου κρίση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Hello All..
Συμφωνώ με τον active123 στα περισσοτερα περι εξειδικευσης ενός εκπαιδευτή σε ότι αναφορα το windsurf.Ο απόφοιτος ΤΕΦΑΑ ειναι νομικα κατοχυρωμένος & "δικαιούται να εργάζεται ως εκπαιδευτής χωρίς να διαθέτει κάποια επιπλέον πιστοποίηση έστω και εάν δεν έχει εξειδίκευση στο windsurfing" οπως ειπε και ο pts.Με το πτυχίο και την ειδικότητα απο τα ΤΕΦΑΑ εισαι προπονητής Α' κατηγορίας σε σχέση με όλα τα άλλα που ειναι Β'-Γ'.Αυτό δεν σημαινει πώς ο καθένας βεβαια που τελειώνει την συγκεκριμένη ειδικότητα μπορεί να ειναι και δάσκαλος windsurf.Τι να το κάνεις αν εχεις πτυχιο και 0 εμπειρια..Εχω δει διάφορους που δηλώνουν δάσκαλοι και δεν μπορουν να κανουν ποτζα.
και το θέμα των τραυματισμών βεβαια ειναι απο τα σημαντικότερα ειδικά όταν δουλευεις με παιδια !!
active123 -σχετικά με αυτό που ειπές ότι "Από την εμπειρία μου δεν έτυχε να βρω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ εκπαιδευτή ΤΕΦΑΑ που να έχει την ολοκληρωμένη κατάρτιση πάνω στο windurf ." εισαι λάθος, μπορώ να σου πω παραδείγματα για πάνω απο έναν ;)
Κλείνοντας την απαντηση μου..σε μια σχολή ...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρεπει να ειναι πιστοποιημένος ο εκπαιδευτης και να έχει εμπειρία στο άθλημα, να κοβεί αποδείξεις, να εχει τον κατάλληλο εξοπλισμο για εκμαθηση αρχαρίων και να τηρεί κανόνες ασφαλείας,
και πιστεύω πως η πρώτη επαφή θα πρεπει να γινεται σε μια σχολή..ειδικά αν δουλευουν εκει όλα οπως πρεπει ο αρχαριος γλιτώνει πολύ χρονο..και πονο B)

George Karagiorgos -
more info @
www.bewindsurfer.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Γεια σας! Λεγομαι Λιολιου Βαλυ. Εχω ξεκινησει μαθηματα wind surf πριν περοπου 20 ημερες σε σχολη στη Βαρκιζα. Μετα απο 4 μαθηματα μπορουσα να κινουμαι ανετα , να αλλαζω κατευθυνση, βελτιωνα τη σταση μου κ ενιωθα εξαιρετικα ασφαλης.Ο εκπαιδευτης μου, πρωταθλητης του αθληματος με εξαιρετικη εμπειρια ηταν συνεχως διπλα μου με φουσκωτο κ με καθοδηγουσε. Αυτη την βδομαδα πηγα για μπανιο σε παραλια του Σχινια σε μαγαζι που πηγαινω τα τελευταια χρονια κ επειδη εκαναν μαθηματα σκι αποφασισα να κανω. Το πανι του χρησιμοποιησα ηταν 3,6 μ2 κ η σανιδα 170 lt. Καμια σχεση με οτι χρησιμοποιησα ως τοτε.Ανελαβε το μαθημα καποιος εκπαιδευτης που δεν ειχε σχεση με τους ιδιοκτητες της επιχειρησης. Δεν φορεσα σωσιβιο γιατι δεν χρειαζοταν αφου θα μπαιναμε απο την ακτη, δεν υπηρχε φουσκωτο παρακολουθησης κ ο εκπαιδευτης χρησιμοποιησε δικο του win surf. Ειχε αερα κ μετα τρεις αποτυχημενες προσπαθειες να σταθω επεσα στο νερο, το αλμπουρο επεσε πανω μου, η ματσα μου εσκησε το μετωπο, χτυπησε ασχημα τη μυτη κ το ματι μου. Βγηκα μονη αιμοφυρτη , κανεις απο τους ιδιοκτητες η απο το προσωπικο παρολο που ειδοποιηθηκαν απο τον εκπαιδευτη δεν ηρθε να με βοηθησει κ μου εδωσαν μονο οδηγιες για το πως θα εβρισκα ενα καλο ιατρικο κεντρο γιατι ηταν προφανες οτι χρειαζομουν ραματα.Σημερα ειμαι με 3 ραματα στο μετωπο, τσιρωτο στη μυτη κ μελανιασμενα ματια κ βεβαια παιρνω αντιβιωση. Θα εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε να ξεκαθαρισω αν υπαρχει νομικη (ηθικη υπαρχει σιγουρα!) ευθυνη σε ολα αυτα! Οι υπηρεσιες που πληρωνω μου εξασφαλιζουν την τηρηση καποιων κανονων, μιας στοιχειωδους οργανωσης, μιας προχειρης ιατρικης περιθαλψης κ πως πιστοποιουνται ολα αυτα;; Επειδη ειναι ολοφανερο οτι ειστε ανθρωπος με μεγαλη εμπειρια στον χωρο αυτο κεξαιρετικα ουσιαστικες γνωσεις, θα μπορουσατε να με καθοιδηγησετε αν πρεπει να κανω κατι κ τι;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Κατ' αρχήν Βαλυ καλώς όρισες και ελπίζω το πολύ δυσάρεστο γεγονός αυτό, να μην σε κάνει να σταματήσεις το άθλημα που μόλις άρχισες και θα σου δώσει σίγουρα μεγάλες χαρές και συγκινήσεις και είναι φυσικά ασφαλέστατο αν γίνεται σωστά...

Αν θέλεις, επειδή έχει πάρα πολύ μεγάλη σημασία, πες μας πόσο αέρα περίπου είχε: Πάνω από 4 Μποφόρ? Πάνω από 5? και αν δεν μπορείς να ξέρεις, κάνανε surf δίπλα άλλοι προχωρημένοι? Είχε κύμα με αφρό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts