Topic-icon Βοήθεια με εξοπλισμό

Γεια στην παρέα!ειμαι σχετικά νέα στο γουιντσερφ και σκέφτομαι να αγοράσω πια το δικό μου εξοπλισμό για να μπορώ να μπαίνω συνέχεια στη θάλασσα!εχω κάνει περίπου 20ωρες μαθημάτων, έχω μπει σε γάντζο (όχι με απόλυτη επιτυχία αλλά έχω κανα 3·4 ώρες με αυτό) αλλά όχι σε δέστρες. Κάνοντας μια μικρή έρευνα στον εξοπλισμό που θέλω να πάρω, σκέφτομαι για σανίδα freeride στα 125·135 λίτρα (ειμαι 57 κιλα) με μήκη στα 260·280, πλάτος γύρω στα 70 και πανί γύρω στα 4.8-7.1( έχω κάνει μέχρι 4·5 μποφόρ). Τι λετε; Θα δουλέψει;Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς ήλθες!
Η Σανίδα που περιγράφεις για τα κιλά σου είναι εντάξει από λίτρα αλλά το πλάτος θα είναι κάποια δυσκολία για σένα. Είναι δηλαδή αρκετά στενό, πράγμα που σημαίνει δυσκολία στο ξεκίνημα του πλαναρίσματος αλά περισσότερη ταχύτητα μετά.

Υπάρχον σανίδες στα ίδια λίτρα και κατηγορία αρκετά πιο φαρδιές, γύρω στα 80 cm, συνήθως τα καινούργια μοντέλα.
Βέβαια αν έκανες αυτή την επιλογή συνειδητά θα είναι μια σανίδα που δεν θα σου χρησιμεύσει μόνο για το ξεκίνημα αλλά θα είναι κατάλληλη για σένα και στο επόμενο επίπεδο, όταν θα πλανάρεις κανονικά.

Για πανί στην αρχή μπορείς να εξασκείσαι με ένα 4,5~5,5 αλλά αργότερα στο πλανάρισμα καλό θα είναι να είναι από 6,5 και πάνω σε αυτά τα λίτρα. Φυσικά όταν φτάσεις στο επίπεδο που θα κάνεις κανονικά θα χρειαστείς αρκετά μικρότερες σανίδες σε λίτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Ναι σκέφτομαι να πάρω μια σανίδα η οποία θα μου κάνει και για λίγο πιο μετά για να μην χρειάζεται να την αλλάξω άμεσα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει πολύ είναι το αν θα πρέπει να αλλάζω και φιν ανάλογα με το επίπεδο μου, δηλαδή αν πρέπει να πάρω συγκεκριμένα μεγέθη ανάλογα με επίπεδο και όχι ανάλογα με τη σανιδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Όχι το φιν δεν επιλέγεται σύμφωνα με το επίπεδό του αναβάτη αλλά υπολογίζεται από τα λίτρα της σανίδας το μέγεθος του πανιού (και σε κάποιες περιπτώσεις και από το πλάτος της σανίδας)
Το μέγεθος του φιν θα σε απασχολήσει περισσότερο όταν θα πλανάρεις για να ταξιδεύει σωστά το σκάφος σου.
Όλες οι σανίδες κανονικά συνοδεύονται από ένα φιν με την αγορά, οπότε χρησιμοποίησε αυτό σε αυτή τη φάση και δεν θα έχεις πρόβλημα. Συνήθως για τα λίτρα που ανέφερες συνοδεύει τη σανίδα ένα φιν γίρω στα 38 cm.

Όμως επιμένω ότι το πλάτος της σανίδας είναι για σένα σε αυτή τη φάση αλλά και αργότερα πολύ σημαντικό και η σανίδα που βρήκες είναι αρκετά στενή. Με μία πιο φαρδιά σανίδα θα είχες μεγαλύτερη ευκολία και σε ισορροπία και αργότερα στο ευκολότερο πλανάρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Κατάλαβα!θα κοιτάξω τότε για κάτι πιο πλατύ! Χιλια ευχαριστω για τις πολύτιμες συμβουλές!!θα επικοινωνήσω για feedback μόλις βρω αυτό το σετακι!!!!☺️

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts