Topic-icon αγορά εξοπλισμου

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω να κάνω windsurf μόνος μου και να μάθω σιγά σιγά.
Πιστεύω ότι δεν θα μου είναι αρκετά δύσκολο να μάθω διότι έκανα 10 χρόνια ιστιοπλοϊα (παρόλο που είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα).
Είμαι 73 κιλά , και σκέφτομαι να κοιτάξω για εξοπλισμό μεσσαίου επιπέδου και να ξεκινήσω να μαθαίνω σε αυτόν αν συμφωνείτε κ εσεις. Επίσης προφανώς ψάχνω για κάτι μεταχειρισμενο και όταν με το καλό μάθω πάω σε κάτι καλύτερο και καινούργιο.
Μπορείτε να με συμβουλέψετε σε τι εξοπλισμό κατά την γνώμη σας πρέπει να καταλήξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κυριάκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Φίλε μου όσο πιο γρήγορα πάρεις δάσκαλο τόσο πιο γρήγορα θα το απολαύσεις το άθλημα .
Θα σου πω την προσκοπική μου εμπειρία .
Είμαι 175cm κσι 80 κιλά . Με την δίκη σου λογική πήρα κ εγώ στην αρχή ένα σκάφος 155λιτρα . Δυστυχώς είχα χρόνο μόνο τα Σαββατοκύριακα και στην περιοχή μου δεν υπήρχε σχολή η δάσκαλος η κάποιος να μου δείξει τα βασικά .
Το αποτέλεσμα είναι ότι έκανα ένα καλοκαίρι να καταφέρω να σταθώ όρθιος στο σανίδι ,
Αν ε περνά όμως 180η 200 λίτρα σανίδα από την ίπρωτη στιγμή θα έκανα βόλτα κ δεν θα απογοητευομουν ..
Για να μην σε κουράζω συμβουλή μου είναι να κανείς πρώτα μια σειρά μαθημάτων . Έτσι θα καταλάβεις αν σ αρέσει το Windsurf’ , και μετά αγοράσει εξοπλισμό .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλημέρα φίλε μου. Εγώ έχω ξεκινήσει με δάσκαλο μαθήματα και ενδιαφέρομαι να αγοράσω εξοπλισμό. Είμαι 1.75 80κιλα, με βάση την εμπειρία σου τι εξοπλισμό θα μου πρότεινες να αγοράσω? Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

m.facebook.com/groups/531715766937542?vi...652327&ref=bookmarks
Δες αυτό ίσως σου κάνει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Αν θες ριξε μια ματια πουλαω στις αγγελιες Starboard Carve 151Lt του 2015 κομπλε με φινακι, δεστρες μαζι με καινουργια θηκη ΙΟΝ. Ιδανικη Freeride σανιδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς ορίσατε στο άθλημα οι καινούργιοι!

Όπως έχουμε ξαναπεί καλό είναι να ξεκινήσετε με κάποια μαθήματα ώστε να μάθετε τα βασικά και τι πρέπει να στοχεύετε να κάνετε πάνω σε μια σανίδα.

Οι εκπαιδευτικές σανίδες συνήθως είναι εύκολες για έναν καινούργιο αναβάτη, τον βοηθάνε να ισορροπήσει πιο γρήγορα και να μάθει, ωστόσο δεν είναι μια καλή αγορά γιατί σύντομα θα είναι άχρηστη, εφόσον περάσει το πρώτο στάδιο.

Μία αγορά σανίδας Free ride με πολλά λίτρα θα χρησιμεύσει περισσότερο, τουλάχιστον για ένα με δύο χρόνια ανάλογα με τον ρυθμό εξέλιξης του καθενός. Για κάποιον που είναι 80 κιλά περίπου θα ήταν κατάλληλη μια σανίδα στα 160 -180 λίτρα πάνω κάτω. Για πανί θα ήταν καλό ένα 5,5 τετραγωνικά ή κάπου εκεί.

Θα συνιστούσα αυτός ο πρώτος εξοπλισμός να είναι όσο γίνεται πιο φτηνός, γιατί ο κάθε αρχάριος είναι σίγουρο ότι θα προκαλέσει πολλές ζημιές στον εξοπλισμό. Όσο εξελίσσεστε παράλληλα θα μαθαίνετε και πιο πολλά για τον εξοπλισμό και έτσι αργότερα θα βρείτε αυτό που σας ταιριάζει.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Panagiotis.Pitsis, Katefidis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts