Topic-icon sanida surf

γεια σας ειμαι 1,96 και 83-84 κιλα. εχω κανει μερικα μαθηματα σερφ και θελω να παρω σανιδα. γνωριζετε τι μεγεθος χρειαζομαι? εχω ακουσει απο 7,6 μινι μαλιμπου εως 9,2 λονγκμπορντ, τι πιστευετε΄?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Φίλε Πάνο, η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Σοβαρό κριτήριο είναι το μέρος που θα επιλέξεις να κανεις surf και οι συνθήκες που επικρατούν εκεί. Π.χ σε είναι κύμα δυο μέτρων μπορεί να χρησιμοποιήσεις εξίσου χαρούμενα ένα μικρό σανίδι με 40 λίτρα ή ένα longboard. Εφόσον είσαι στην αρχή καλό είναι να ξεκινήσεις με αρκετά λίτρα και πλάτος (τα minimal είναι πάντα μια καλή επιλογή) και προχωρώντας-βελτιώνοντας την τεχνική σου να καταλήξεις σε μικρό σανίδι. Στα μέρη που θα βρεθείς ρώτα πάντα τους local riders, η εμπειρία τους είναι πολύτιμη!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos_nas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση! απλα λογω υψους μου ειχαν πει οπωςδηποτε longboard εσεις πιστευετε οτι και με μινιμαλ θα ειμαι οκ? το λεω γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα στο οικονομικο σκελος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Σαφώς ένα ψηλός αναβάτης σαν εσένα πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να καβαλάς μικρά σανίδια. Επαναλαμβάνω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει το spot που σκοπεύεις να κανείς surf. Αν το κύμα είναι αργό και χαμηλό το longboard είναι η καλύτερη επιλογή. Όσο το κύμα γίνεται πιο γρήγορο και κλείνει ανάλογα θα χρειαστείς μικρότερα σανίδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλησπέρα Πάνο, μια καλή ιδέα θα ήταν να ρωτήσεις τον εκπαιδευτή που σου έκανε τα μαθήματα για να σε συμβουλεύσει. Αυτός θα σε βοηθήσει περισσότερο από οποιονδήποτε εδώ στο forum (όποιος και να σου πει εδώ οτιδήποτε, εφόσον δεν έχει δει ούτε πως είναι η φυσική σου κατάσταση ούτε τι μπορείς να κάνεις στο νερό, οι πληροφορίες που θα σου δώσει κατά τη γνώμη μου θα είναι ελλιπείς - παρότι σίγουρα βοηθητικές).
Όπως προαναφέρθηκε, οι συνθήκες στις οποίες σκοπεύεις να κάνεις κατά κύριο λόγο surfing θα επηρεάσουν σημαντικά την επιλογή σου.
Επειδή και το οικονομικό σκέλος είναι σημαντικό, αν εγώ είχα να πάρω κάποια απόφαση, θα συμβουλευόμουν σίγουρα τον εκπαιδευτή μου, θα δοκίμαζα το σκάφος (ή ενα παρόμοιο σκάφος με αυτό που σκοπεύω να αγοράσω) για να δω πόσο κοντά είμαι ή δεν είμαι στο να σηκωθώ με κύμα, και μετά θα αποφάσιζα για αγορά.
Καλή επιτυχία!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts